Aktywność w stylu zero waste, a więc połączenie sportu i ekologii

Aktualnie wiele osób przykłada większą uwagę zarówno do zdrowego stylu życia,
jak i do ekologii. Przejawy tego można zauważyć na przykład w aktywności fizycznej,
kiedy to łączy się sport i ekologię, w myśl popularnej zasady zero waste. Zwykle osobom aktywnym zależy na tym, żeby nasza planeta była czysta i zadbana. Dlatego dobrze będzie zapoznać się z różnymi przejawami w życiu codziennym, wyraźnie wskazującymi, że warto w duchu zero waste żyć na co dzień. 

Kwestia imprez masowych

Cieszące się sławą imprezy masowe, również z dziedziny sportu są tym, co martwi wielu ekologów. Na przykład, woda dla biegaczy jest rozdawana w plastikowych kubkach.
A w pakietach sportowych można znaleźć wiele, tak naprawdę zbędnych ulotek,
czy gadżetów. Owoce też pakowane są w foliówki. Przy trasach biegów i w innych miejscach po eventach często można też znaleźć śmieci. Aczkolwiek, wraz z tym, jak wzrasta świadomość ekologiczna to i na takim polu można zauważyć zmiany. O wiele częściej plastikowe kubki zamienia się na kubki papierowe, a pakiety startowe są na przykład pakowane w lniane torby. Dobrze, że coraz więcej osób jest świadomych, że nawet jako jednostki mają realny wpływ na środowisko naturalne. 

Ekologiczna odzież sportowa

Ubrania dla sportowców również mogą być przyjazne środowisku. Producenci odzieży sportowej odchodzą od wykorzystywania syntetyków do poszczególnych strojów.
Natomiast, w świecie sportu ubrania nienaturalne mają też wiele plusów i w niektórych sytuacjach się sprawdzają, co oznacza, że są sytuacje, kiedy dobrze będzie je wykorzystać.
Są one bowiem trwałe, świetnie odprowadzają wilgoć, szybko schną oraz nie ma ryzyka,
że mogłyby wyblaknąć na słońcu. Bardzo często nie trzeba też ich prasować,
ponieważ dopasowują się do ciała. Pomimo to, wiodący producenci odzieży z tej dziedziny decydują się na przykład na to, aby wytwarzać ubrania z recyklingu. Z tworzywa PET po butelkach można na przykład zrobić stroje do biegania. Wiele kolekcji sportowych jest też inspirowanych ekologicznymi motywami. 

Ekologiczne akcesoria do ćwiczeń

Zero waste w sporcie może się również przejawiać poprzez użycie różnych akcesoriów do ćwiczeń. Są one wykonane z wytrzymałych i ekologicznych materiałów. Mogą one być biodegradowalne albo mogą pochodzić z recyklingu. Wiele osób uprawiających różne sporty często decyduje się też kupować sprzęt z tak zwanej „drugiej ręki”, jeśli na przykład ktoś pozbywa się sprzętu na rzecz nowego. To też jeden z przejawów ekologicznego podejścia. Gadżet u osób aktywnych fizycznie, który znacząco ułatwia życie to na pewno bidon.
Można też wybrać butelkę filtrującą kranówkę. 

Połączenie sportu i ekologii

Sport i ekologia coraz częściej „idą ze sobą w parze”. Aktywność fizyczna jest korzystna dla kondycji zdrowotnej oraz dla samopoczucia. Podczas uprawiania sportów warto więc dodatkowo zastanowić się, co można byłoby zrobić, żeby na co dzień lepiej wpływać na środowisko naturalne. Przykładowo, można ograniczyć plastikowe butelki po wodzie, zamieniając je na butelki ze szkła albo na bidony. 

Ostatnio popularny staje się też plogging, czyli aktywność podczas jakiej ruch na świeżym powietrzu jest połączony ze zbieraniem śmieci. To doskonały przykład tego, że ekologiczne przejawy aktywności są tym, na co wiele osób szczególnie zwraca teraz uwagę.
Bieganie już samo w sobie od wielu lat jest bardzo modne. Wystarczy tylko wyjść na świeże powietrze i mieć wygodne buty sportowe. Plogging zaś na dodatek jest pożyteczny. Można nie tylko spalić kalorie, ale też wzmocnić mięśnie i oczyścić planetę z różnych odpadów.
Osoby, które do tej pory już zdecydowały się na uprawianie tego sportu podkreślają,
że w trakcie ploggingu spala się o wiele więcej kalorii niż podczas zwykłego joggingu. Można też wzmocnić barki. Co więcej, również nie trzeba się specjalnie przygotowywać, ponieważ wystarczy zaopatrzyć się w woreczki na śmieci i ochronne rękawiczki. Każdy ma zapewne swoją wizję na to, jak dbać o środowisko naturalne. I rzeczywiście można to połączyć ze sportem.