Czym się kierować, wybierając software house? 

Software house to przedsiębiorstwo zajmujące się tworzeniem oprogramowania.
Podczas jego projektowania eksperci biorą pod uwagę przede wszystkim oczekiwania biznesowe klienta, wobec czego mogą później zleceniodawcy podarować wyłącznie spersonalizowane rozwiązania. Jeśli więc potrzebujesz dedykowanych rozwiązań,
to skorzystanie z takich usług jest tym, na co powinieneś się zdecydować.
Jeśli po raz pierwszy korzystasz z takich usług, to zwróć uwagę na to, czym się kierować przy wyborze SH. 

Kwestie najważniejsze

Warto mieć świadomość, że godny uwagi software house to nie tylko firma, która będzie zajmowała się projektowaniem aplikacji i oprogramowania. Eksperci zatrudnieni w takim miejscu powinni również mieć wiedzę i umiejętnie przeprowadzać analizę procesów biznesowych, czy też projektować specyfikację dla systemów, testując wybrane przez siebie oprogramowanie. Kiedy już zaś je wprowadzą, to nie powinni mieć trudności
z zintegrowaniem go z innymi systemami. Klienci powinni też mieć zaproponowaną opiekę powdrożeniową, aby móc konkretny system dalej rozwijać. 

Czego należy unikać? 

Kiedy już więc wiadomo, czym powinien się charakteryzować dobry software house,
lepiej też można orientować się, czego unikać. Na pewno nie warto sugerować się bardzo tanimi ofertami. Najtańsze z nich, mające wiele opcji w pakiecie bardzo często cechuje niska jakość. Sprawdzonego partnera można znaleźć, sprawdzając czy ma odpowiednie certyfikaty potwierdzające jego umiejętności testerskie, jak i z zarządzania projektami. Warto skupić się na takich ofertach, w jakich jakość odpowiada proponowanej cenie. Po prostu: należy mieć pewność, że dostanie się najlepszy produkt w wyznaczonym przedziale cenowym. 

Kolejno, należy też zwrócić uwagę na to, w jaki sposób wyceniany jest dany projekt.
Czy firma programistyczna kieruje się przy szacowaniu kosztów na przykład: 

  • analizą wymagań, 
  • obserwacją warsztatów produktowych, 
  • podstawami cennika, bez sprawdzania szczegółów dla danego projektu. 

Im więcej jest pytań odnośnie tego, czego oczekujesz, tym bardziej profesjonalnych usług możesz się spodziewać. 

Nie da się ukryć, że znaczenie ma również wielkość software house. Należy sprawdzić portfolio takiej firmy i już podczas pierwszej rozmowy upewnić, że będzie się klientem traktowanym priorytetowo. Taka firma powinna być partnerem zleceniodawcy i trzeba mieć pewność, że eksperci zrozumieli dobrze wystosowane cele biznesowe. 

Kolejnym, równie istotnym czynnikiem będą technologie w obrębie jakich pracuje określona firma. Nie bez znaczenia będzie ich ilość oraz tematyka. 

Porównanie kilku ofert

Przed wytypowaniem konkretnego software house dobrze będzie porównać ze sobą kilka ofert i sprawdzić historie poszczególnych firm. Warto wiedzieć, czy SH z jakim chce się współpracować realizował już kiedyś projekty podobne do takich, jakie chce się zlecić ekspertom. Można sprawdzić portfolio i opinie od dotychczasowych klientów.
Na takim etapie dobrze też będzie zapytać przedstawicieli software house o kształt zespołu,
a więc czy zostanie przydzielony kierownik projektu, deweloperzy oraz tester oprogramowania. 

Podejście do pracy

Sprawdzając software, który spełniłby oczekiwania warto bliżej przyjrzeć się temu, jak dany zespół pracuje, wykonując swoje obowiązki na co dzień. Dobrze będzie dowiedzieć się również, z jakich narzędzi firma korzysta na co dzień. Kolejną, nie mniej ważną sprawą jest sposób, w jaki kierownik projektu kontaktuje się z klientem na każdym etapie współpracy. Nie bez znaczenia jest samo podejście do realizowanych projektów. Nawet bowiem,
jeśli firma jest jedną z lepszych, oprogramowanie może nie być wystarczające.
Dlatego SH powinien być otwarty na testowanie, umożliwiające szybkie wykrycie błędów
i wprowadzenie poprawek. Im więcej kwestii zostanie sprawdzonych i potwierdzi się, że dana firma jest godna zaufania, tym lepiej. Trzeba dobrze wytypować firmę, która będzie przygotowywała innowacyjne oprogramowanie  i aplikacje do prowadzonego przez nas biznesu.