Jak rozwija się rynek aplikacji mobilnych? 

Rynek aplikacji mobilnych to rynek dynamicznie rozwijający się. Coraz więcej firm dba bowiem o to, by mieć aplikacje mobilne. Dlatego marki, które je proponują spełniają oczekiwania konsumentów i równocześnie wpasowują się w bieżące trendy.
Aplikacje mobilne szczególnie rozwinęły się w pandemii, gdzie wzrost był większy nawet
o 40%. Aktualnie zagwarantowanie klientom i użytkownikom dostępu do aplikacji jest jednym ze sposobów łączenia się z marką w sposób najbardziej dostępny. Warto wobec tego poznać trendy techniczne, mające wpływ na to, jak obecnie tworzy się aplikacje mobilne. 

Sieć 5 G i aplikacje hybrydowe 

Na kształt obecnych aplikacji wpływa na pewno  rozwój sieci 5 G. I chociaż na terenie Polski pojawiła się ona niedawno i jedynie w większych miastach, można spodziewać się,
że znacząco wpłynie na pojmowanie działania aplikacji mobilnych. Opóźnienia w ramach sieci 5 G są mniejsze niż jedna milisekunda, co oznacza, iż nie ma tutaj żadnych przeszkód
w sprawnym funkcjonowaniu. Zwiększenie prędkości oraz minimalne opóźnienia obniżają zużycie baterii oraz umożliwiają jeszcze precyzyjniejszą geolokalizację. 

Poza siecią 5 G na progres aplikacji wpływają tak zwane aplikacje hybrydowe PWA, obsługiwane przez system Android. Jest to rozwiązanie mieszczące się pomiędzy aplikacją natywną a stroną internetową. Jego stworzenie nie jest czasochłonne, z uwagi na to,
że de facto są to strony www mające funkcję aplikacji. Aktualnie PWA są coraz bardziej doceniane, z uwagi na to, że użytkownicy nie muszą takich aplikacji instalować, a wszystkie informacje przesyłane są na żądanie. 

Pozostałe technologie

Rozwinął się również w ostatnim czasie rynek urządzeń do noszenia, a więc opasek,
czy zegarków. Nowością stała się także tak zwana inteligentna odzież. Popularność tych opcji bezpośrednio przełożyła się na wzrost zapotrzebowania na aplikacje mobilne zajmujące się ich obsługą. 

Kolejną technologią wartą uwagi jest technologia beacon, czyli Bluetooth wysyłający jednokierunkowy sygnał do innego urządzenia. Jest to energooszczędne rozwiązanie, umożliwiające przesyłanie jednokierunkowego sygnału do innego urządzenia. To odpowiedź na to, iż aktualnie smartfony wykorzystują wiele metod na przekazywanie danych związanych z lokalizacją. Za pomocą beacon można wysyłać ostrzeżenia, czy wskazywać konkretne produkty na półkach sklepowych. 

Inną opcją, również wpływającą na użyteczność aplikacji mobilnych są portfele mobilne, czyli rozwiązania wliczające się do grupy mCommerce. Coraz więcej użytkowników smartfonów robi zakupy za pośrednictwem Internetu. Wykorzystując aplikację jako portfel można przyspieszyć proces składania zamówień. 

Inna opcja to Smart Hub, czyli IoT i łączność. Internet of Things jest hasłem bardzo popularnym w ostatnim czasie. Połączone maszyny, współpracujące ze sobą wymieniają się sprawnie informacjami. Smartwatche, smartfony i inne inteligentne urządzenia z prędkością światła rozprzestrzeniają się na rynku konsumenckim. 

Innowacja jako przyszłość aplikacji mobilnych 

Innowacyjne pomysły technologiczne stają się przyszłością aplikacji mobilnych.
Wystarczy wspomnieć o rozszerzonej rzeczywistości wirtualnej VR. Sukces tych rozwiązań wręcz zmusza pomysłodawców przeróżnych aplikacji do tego, by wykorzystywali elementy rozszerzonej rzeczywistości w swoich projektach. To pomaga zwiększyć interaktywność
i przychody. 

Innym nowatorskim pomysłem są głosowe interfejsy użytkownika, VUI. Stały się one popularne wraz z rozwojem takich asystentów jak Siri czy Alexa. Społeczeństwo powoli przyzwyczaja się już do ich wykorzystania, a więc w aplikacjach są również uwzględniane. Opisane powyżej trendy, związane bezpośrednio z nowymi technologiami wyraźnie pokazują, że rozwiązania mobilne mają spory wpływ na tradycyjne formy prowadzenia biznesu. Urządzenia mobilne wpływają na to, jak robi się zakupy, czy korzysta z poszczególnych usług. Nowocześnie opracowane aplikacje mobilne powodują, że konsumenci mogą z tego korzystać jeszcze umiejętniej i z jeszcze większą satysfakcją.