Kaletnictwo – Kreatywne hobby dla cierpliwych

W dzisiejszych czasach, gdzie wszyscy pędzą za dobrą pracą i pieniędzmi niejednokrotnie człowiek zapomina o tym, że powinien mieć w życiu jakieś pasję. Potrafią one w istotny sposób wpłynąć na codzienne funkcjonowanie człowieka. Własne hobby zmniejsza poziom stresu, daje odskocznie od codziennych obowiązków czy ćwiczy różne zdolności miękkie. Jednym z niezwykle ciekawych, satysfakcjonujących i kreatywnych zajęć jest kaletnictwo. Czym jest kaletnictwo i o co w tym wszystkim chodzi?

Kaletnictwo kiedyś – garść przydatnych informacji

Rozpoczynając omawianie kaletnictwa warto jest przytoczyć jego hierarchię. Kaletnictwo jest dziedziną rzemieślnictwa, która czas swojej świetności osiągnęła już dziesiątki lat temu. Kaletnictwo było najbardziej popularne w okresie, w którym nie było jeszcze maszyn, a dostęp do różnorodnych materiałów był utrudniony. Wtedy osoby, które chciały wykonać najróżniejsze projekty – czy to z działu galanterii odzieżowej czy innej dziedziny życia udawały się do kaletnika, który realizował ich prośby.

Zobacz: https://craft-point.com/

Kaletnik to rzemieślnik pracujący tylko i wyłącznie na skórzanym materiale wysokiej jakości. Kiedyś takie materiały były o wiele bardziej dostępne niż teraz. Po wysłuchaniu klienta kaletnik określał czy i jak chce wykonać dane dzieło. Najlepsze w tym wszystkim jest to, że kaletnik mógł wykonać oryginalne, perfekcyjne w każdym calu prace jednocześnie się przy tym spełniając. Tak naprawdę był to ceniony zawód, którego wykonawca był pasjonatem wyrobów skórnych. Podsumowując kaletnictwo potrzebowało ręki rzemieślnika, narzędzi, skóry i kreatywności aby wykonywać portfele, paski do spodni, pochwy, torebki itp. Tak naprawdę w twórczości kaletnika ograniczała go jedynie jego wyobraźnia. Jak jest dziś?

Kaletnictwo dziś – co stało się z tym zawodem?

W dzisiejszych czasach w kraju pozostała stosunkowo niewielka ilość kaletników, którzy owe zajęcie traktują bardziej jako sposób na dorobienie bądź spełnianie własnych pasji. Niestety tańsze i o wiele łatwiej dostępne materiały w połączeniu z nowoczesnym sprzętem sprawiły, że na witrynach sklepowych bardzo rzadko można spotkać ręcznie robione prace zbudowane ze skóry. Jednak pasjonaci kaletnictwa dalej potrafią znaleźć swoją niszę osób, które doceniają prawdziwą sztukę oraz skórzany materiał najwyższej jakości.

Na przestrzeni ostatnich miesięcy można stwierdzić, że kaletnictwo znów przekonuje do siebie kolejnych pasjonatów. Można to wywnioskować na podstawie ilości stron internetowych, forów czy nawet internetowych sklepów kaletniczych otwierających się w ostatnim czasie. Te ostatnie cieszą się nie małym wzięciem ze względu na utrudniony dostęp do narzędzi i akcesoriów kaletniczych z górnej półki. Jeszcze lata temu kaletnicy mieli ogromne trudności z szybkim pozyskaniem skór jeżdżąc na zagraniczne targi. Na szczęście dziś dostęp do tego typu materiałów i sprzętów za sprawą kilku przedsiębiorców jest ułatwiony. Być może to pierwszy krok w powrocie kaletnictwa do większej popularności. Czy tak będzie? Przyszłość pokaże!

Co jest najważniejsze w kaletnictwie?

Wszyscy kaletnicy jednogłośnie stwierdzają, że najważniejszym elementem w trakcie tworzenia własnych projektów jest skóra. To ona buduje dany produkt sprawiając, że przyjmuje on jej właściwości. W wyniku tego można łatwo wywnioskować, że im skóra pochodzi z wyższej półki tym całe dzieło również będzie o wiele bardziej wartościowe, wytrzymałe czy funkcjonalne. Dlatego kaletnicy zwracają szczególną uwagę na materiał, na którym pracują.

Ten szlachetny materiał musi być dobrze przygotowany do pracy. Aby tak było skóra poddawana jest oczyszczaniu zwanym garbowaniem. Najlepiej aby garbowanie było przeprowadzone naturalnymi metodami. Wtedy skóra nie straci na zapachu i nie spowoduje uczuleń u ludzi posiadających nadwrażliwość na metaliczne alergeny. Połączenie garbowania roślinnego z wysokogatunkową skórą z perspektywy kaletnika daje najlepszy materiał do codziennej pracy.

Jakie czynności wykonuje kaletnik podczas swojej pracy?

Kaletnictwo jest świetnym zajęciem prowadzącym do rozwoju własnej wyobraźni, projektowania, ale także usprawnienia zdolności manualnych. Na początku kaletnicy projektują własne dzieło najczęściej na papierze. Tam odbywa się mierzenie wszystkich części materiału, które będą musiały być wycinane. Teraz kaletnicy podchodzą do właściwego etapu swojej pracy, a więc do czynności manualnych.

Nie ma co ukrywać, że kaletnicy to osoby posiadające spore zdolności manualne. Można się tu spotkać z takimi czynnościami jak perfekcyjne wykrawanie skóry, żłobienie otworów w skórze, szycie i klejenie skóry, ale także nakładanie na jej powierzchnię farb. Niektórzy kaletnicy nawet przeprowadzają renowację wysłużonych projektów przywracając ich pierwotny blask.

Kaletnictwo – ciekawe hobby dla każdego

Jak widać kaletnictwo może być niezwykle interesującym i twórczym zajęciem. Najlepsze jest to, że wykonane dzieła są funkcjonalne i cieszą oko dlatego to zajęcie, które prowadzi do uzyskania widocznych efektów swojej pracy. Tak naprawdę kaletnictwem może zainteresować się każdy. Wystarczy tylko zdobyć więcej informacji na temat wykonywania poszczególnych czynności kaletniczych, a także zgromadzić najpotrzebniejsze narzędzia i skórę. ,,Robienie w skórach” można wykonywać nawet w najprostszych, domowych warunkach!