Kuchnia otwarta vs kuchnia zamknięta 

Wiele osób na etapie projektowania kuchni zastanawia się nad tym, czy powinna być to przestrzeń otwarta, czy zamknięta. Warto więc poznać zarówno wady, jak i zalety obu tych rozwiązań, aby móc podjąć świadomą decyzję. Oczywiście, nie bez znaczenia będzie to, jakiej wielkości jest dom i jaka powierzchnia jest przeznaczona na kuchnię.
Kolejno, ważne też będzie to, jakie właściciel domu ma preferencje i przyzwyczajenia. 

Co warto wziąć pod uwagę? 

Podjęcie decyzji o tym, czy kuchnia ma być otwarta czy zamknięta na salon uzależniona jest głównie od czynników podanych powyżej, natomiast jest też kilka innych, jakie na początku mogą okazać się nieoczywiste. Na przykład, mogą to być upodobania kulinarne domowników, czy też to jak często przyjmują gości i jak postrzegają porządek. Jeżeli bowiem ktoś nie lubi zapachu potraw unoszących się w domu lub w mieszkaniu, to lepszym rozwiązaniem dla niego będzie kuchnia zamknięta. Natomiast, jeśli w domu mieszka singiel, to może pozwolić sobie na kuchnię otwartą, na przykład z barkiem. W rodzinach z dziećmi barek zastąpi stół z krzesłami w jadalni. Kiedy zaś ktoś często przyjmuje gości i lubi z nimi gotować, to wtedy świetnie sprawdzi się kuchnia otwarta. Należy w niej jedynie pamiętać
o dobrej wentylacji, ponieważ w trakcie gotowania wydziela się nie tylko zapach, ale też para wodna, jaka może osiadać na meblach. Trzeba więc mieć też bardzo dobry okap.
Trzeba bowiem dobrze zawsze wywietrzyć kuchnię po gotowaniu. 

Coś dla miłośników nowoczesnych rozwiązań

Jeśli ktoś preferuje nowoczesne rozwiązania aranżacyjne, a jego kuchnia jest większa niż 20 metrów kwadratowych, to może zdecydować się na połączenie kuchni z salonem.
To na przykład dobre rozwiązanie dla mniejszych domków jednorodzinnych.
Częściowo pomieszczenia te można rozdzielić na przykład poprzez postawienie barku albo ustawienie na granicy dwóch wnętrz stołu. W części jadalnej można też zrobić inną posadzkę niż w kuchni, by wyróżnić jej funkcję reprezentatywną. Może być ona chociażby zrobiona
z drewna. 

Wady i zalety kuchni otwartej i zamkniętej 

Decydując się na kuchnię zamkniętą, nie trzeba się przejmować bałaganem w ciągu dnia,
jaki wynika z przygotowywania posiłków. Wystarczy tylko zamknąć drzwi kiedy ktoś pojawi się w mieszkaniu. W salonie nie będzie się też słyszało pracy zmywarki lub okapu.
Natomiast należy zdawać sobie sprawę z tego, że pomieszczenia oddzielone ścianą wyglądają na mniejsze aniżeli gdy są otwarte.  Jeśli też w kuchni nie będzie wystarczająco dużo miejsca na spożywanie posiłku, to naczynia będzie trzeba przenosić do stołu w salonie.
Kiedy ktoś decyduje się na kuchnię otwartą, to największą zaletą jest to, że wnętrza będą wyglądały na przestronniejsze. Z pewnością też będzie gdzie ustawić stół z krzesłami.
Nikt też nie poczuje się odizolowany od innych w trakcie gotowania. Natomiast minusem jest to, że każdy może zajrzeć do kuchni, a zapachy będą roznosiły się po salonie, jak i po reszcie domu. Otwarta kuchnia jest również bardziej wymagająca, jeśli chodzi o jej urządzenie. Trzeba bowiem dokładnie zastanowić się, w jaki sposób rozmieścić blaty i szafki oraz pod względem designu połączyć je z salonem. 

Można więc dostrzec, że zaprezentowane rozwiązania mają swoje zalety oraz wady.
Trzeba więc sugerować się nie tylko kwestiami technicznymi, ale też ty, co nam przeszkadza
i tak podjąć decyzję o tym, jaki będzie typ kuchni w domu. Aczkolwiek, można już zauważyć, że w nowych domach standardem stają się kuchnie otwarte, a w domach tradycyjnych nadal cieszą się popularnością kuchnie zamknięte.  

Decyzja w tym zakresie powinna być podejmowana z uwzględnieniem praktycznych ustaleń, jak i tego, by całość prezentowała się jak najlepiej. W tej chwili można na wiele sobie pozwolić, a nowe trendy w pełni to umożliwiają. Dlatego podczas projektowania domu albo planowania generalnego remontu dobrze będzie poznać wszystkie zalety i wady wynikające
z posiadania kuchni otwartej albo zamkniętej. Wtedy decyzja będzie prostsza do podjęcia.