Malowanie i rysowanie jako hobby 

Nie od dzisiaj wiadomo, że sztuka pozwala nam wydobyć to, co najlepsze i kreatywne w nas. Dlatego nawet jeśli ktoś wcześniej nie miał nic wspólnego z malowaniem i rysowaniem,
to może to zmienić. Jest to z pewnością taka pasja, jaka pozwoli oderwać się od codzienności. Tak naprawdę, żeby obcować ze sztuką nie trzeba mieć ogromnego talentu. Trzeba natomiast być cierpliwym, żeby móc stworzyć coś wyjątkowego i się rozwijać w takim zakresie. 

Korzyści wynikające z malowania i rysowania 

Sztuka doskonale wpływa na codzienne postrzeganie świata. Przede wszystkim, malowanie
i rysowanie poprawiają nastrój. Zamiast koncentrować się na stresie i problemach,
można pomyśleć o tworzeniu dzieł sztuki. W ten sposób można się zrelaksować i odzyskać równowagę. Perfekcyjnie dopracowane ruchy poprawią motorykę małą i koordynację na linii ręka – oko. Poprawi się wobec tego ogólna sprawność manualna. Można wytrenować swoje zdolności poznawcze. Malowanie jest też bardzo relaksujące. Dla niektórych może być równoznaczne nawet ze stanem, jaki osiąga się podczas medytacji. Rozbudzenie półkul mózgowych pozwala poprawić ogólną koncentrację, a także logiczne myślenie.
Sprzyja również kreatywności. 

O czym musisz pamiętać na początku?

Kiedy myślisz o tym, żeby rozwijać się malarsko, powinieneś skupić się na kilku przesłankach. Przede wszystkim musisz być odpowiednio do tego nastawiony i jeśli wcześniej nic nie malowałeś, to liczy się to, abyś był cierpliwy. Nawet jeśli zajmie Ci trochę więcej czasu to, żeby się wprawić, nie powinieneś się zniechęcać. Zbyt duża samokrytyka również nie jest zalecana. 

Najważniejsze jest ćwiczenie. Małe szkice to coś, od czego warto zacząć. Można również
na początek poszukać prostych motywów. Na przykład, przedmiotów codziennego użytku, które będą stanowiły inspirację. W trakcie szkicowania warto też stawiać lekkie kreski, ponieważ delikatne linie są prostsze do poprawy albo do zmazania i rozpoczęcia na nowo.
Nie stawiaj sobie trudnych celów, gdy rozpoczynasz swoją przygodę z rysowaniem
i malowaniem. Na początku liczy się praca nad proporcjami oraz nad perspektywą.
Dopiero później można przejść do realistycznych detali, cieniowania i zachowania struktury. Musisz również skupić się na tym, aby od razu nie rysować czegoś z pamięci.
Tak naprawdę, warto zacząć nawet od tak banalnej czynności, jaką jest odrysowywanie kształtów. 

W jakie zaopatrzyć się przybory do rysowania? 

Rysowanie to hobby, od jakiego można zaczynać tak naprawdę w każdym momencie.
Co ciekawe, nie potrzebujesz wcale wielu przyborów. Chociaż oczywiście tutaj wiele zależy od tego, co chcesz malować i według jakiej szkoły. Im będziesz bardziej w tej czynności zaawansowany, też tym więcej możesz potrzebować akcesoriów. Oczywiście wraz ze stopniem twojego zaawansowania wzrośnie ilość potrzebnych akcesoriów.
Aczkolwiek, na początku wystarczające okażą się: 

  • blok rysunkowy,
  • ołówki o różnych stopniach twardości,
  • gumka do ścierania (najlepiej miękka)
  • temperówka.

Odwiedź wobec tego sklep plastyczny i dobierz to, dzięki czemu stworzysz ciekawe kompozycje. Kiedy nie chcesz koncentrować się wyłącznie na ołówkach, to do podstawowego wyposażenia dokup komplet kredek dla plastyków albo cienkopisów.
Jeżeli zakupy takie robisz po raz pierwszy, skorzystaj z porad sprzedawcy ze sklepu plastycznego. Możesz też poradzić się innych rysowników. 

Jak dobrze rozpocząć pasję związaną z malarstwem? 

Umiejętność rysowania to punkt wyjściowy do nauki malowania. Zdolności manualne należy sobie wyćwiczyć. Ponadto, poznaj podstawowe teorie w malarstwie oraz zasady łączenia poszczególnych kolorów. Nie chcesz się zbyt szybko zniechęcić? Zacznij rysunki od prostych wzorów. Nie wybieraj też na początek skomplikowanych form. Postaw sobie realistyczne cele, aby nie wpadać w zbytnią samokrytykę. Nie czujesz się na siłach, aby samemu rozwijać te pasję i myślisz o tym, żeby ktoś nauczył Cię rysować? 

Sprawdź, jakie są w Twojej okolicy kursy rysowania i zapisz się na takie zajęcia. Pod okiem doświadczonego artysty nauczysz się o wiele więcej. 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł