O czym trzeba wiedzieć prowadząc firmę? 

Prowadzenie własnego biznesu jest zadaniem wymagającym i prawda jest taka, że nie każdy sobie z tym będzie dobrze radzić. Dlatego należy mieć ku temu określone predyspozycje.
W Polsce coraz więcej powstaje firm z różnych branż, jednak z tym równocześnie związane jest z tym, że rośnie konkurencyjność. W związku z tym warto dokładnie zastanowić się,
czy ma się cechy nie tylko powiązane z kompetencjami zawodowymi,
ale również pomagające w nadzorowaniu własnego biznesu oraz zdobyciu i utrzymaniu pozycji lidera. 

Kwestie formalne

Przede wszystkim zaś w pierwszej kolejności należy uwzględnić wszystkie kwestie formalne, jakie są konieczne do tego, by móc założyć przedsiębiorstwo. Aktualnie przepisy są bardzo uproszczone i nie jest to zbyt skomplikowane, natomiast tak czy siak należy się do tego przyłożyć i zadbać, by było załatwione jak należy. Warto więc być sumiennym, sprawdzić, jakie dokumenty są wymagane oraz jakie kwestie dodatkowe trzeba załatwić. Jeśli zaś ktoś wie, że nie poradzi sobie z tym osobiście, to może zatrudnić kogoś kto się w jego imieniu tym zajmie. Wiele zależy również od tego, czy zakłada się firmę dużą, czy małą i jaki ma być jej zasięg działania. Nie bez powodu w takim razie istotnym elementem jest stworzenie biznesplanu. Kolejno, dobrze będzie zastanowić się, czy zatrudnić pracowników,
którzy właśnie będą się wszystkimi formalnościami i księgowością zajmować.
W przypadku mniejszych przedsiębiorstw nie jest to aż tak istotne, z kolei gdy zakłada się większą firmę, to ma to już większe znaczenie. 

Stres związany z prowadzeniem działalności

Nie bez przyczyny wspomniane zostały cechy osobowości, ponieważ to one w znaczącym stopniu determinują, czy ktoś poradzi sobie z prowadzeniem firmy. Nawet jeśli ktoś ma doświadczenie i odpowiednie kompetencje zawodowe, to czymś naturalnym jest to, że może być zestresowany, jeśli chodzi o prowadzenie firmy w polskich realiach.
Po pierwsze, należy mieć na uwadze to, żeby być bardzo czujnym. W im bardziej działa się konkurencyjnej dziedzinie, tym bardziej trzeba „trzymać rękę na pulsie”.
Samo więc przygotowanie i pamiętanie o formalnościach pozwala wprowadzić więcej spokoju. Analitycy rynku szacują, że to, czy firma utrzyma się na rynku, czy też nie wyklaruje się w przeciągu dwóch lat. Można w tym czasie wyciągać odpowiednie wnioski i na bieżąco monitorować, czy dajemy sobie radę. Niezależnie od znajomości rynku, można w drodze biznesowej popełnić wiele błędów. I tak naprawdę największe znaczenie ma to, w jaki sposób się reaguje. Należy być czujnym w pewnych obszarach szczególnie, ponieważ to one często są powiązane z upadkiem firmy. Zaliczają się do nich: 

  • zmiany prawno – podatkowe, 
  • sezonowy spadek popytu na konkretne towary albo usługi, 
  • inflacja,
  • rosnące koszty prowadzonej działalności,
  • problemy ze znalezieniem pracowników, 
  • problemy wynikające z zachowaniem płynności finansowej,
  • nieuczciwa konkurencja,
  • zatory płatnicze po stronie klientów i kontrahentów, 
  • upadłość kontrahentów, 
  • lockdown i pandemia. 

Ostatni czynnik pokazuje najlepiej, że o ile na pewne sytuacje mamy wpływ, to na niektóre nie i właśnie dlatego tak znaczące jest to, żeby wykazywać odporność w sytuacjach stresowych. 

Prowadzenie własnej firmy jako wyznanie 

Pomimo tak wielu punktów, które mogą na początku wydawać się trudne do przeskoczenia oraz u początkujących przedsiębiorców wywołują niepewność, nie da się zaprzeczyć,
że nadal sporo osób widzi dużą szansę w tym, aby zrezygnować z pracy u kogoś, na etacie
i rozpocząć prowadzenie własnej firmy. Jest to wyzwanie, aczkolwiek bardzo budujące
i pozwalające się rozwijać. Kiedy więc tylko ktoś ma ku temu predyspozycje, to nie powinien się zastanawiać i spróbować swoich sił jako przedsiębiorca. Warto jedynie pamiętać o tym, żeby być czujnym i żeby nie obawiać się popełniania błędów. Jedynie należy z nich wyciągać słuszne wnioski i ciągle mieć wyznaczone cele zawodowe. Wtedy przetrwa się trudne początki i można będzie dalej poszerzać własne zasięgi zawodowe.