Odwodnienie organizmu to stan podczas którego zawartość wody w ciele spada poniżej uznanej za konieczną do dobrego funkcjonowania człowieka. Taka sytuacja może być groźna dla zdrowia, a nawet życia. Głównie dla niemowląt, dzieci oraz osób starszych odwodnienie może okazać się szczególnie groźne. Dlatego warto dowiedzieć się, jak rozpoznać pierwsze objawy odwodnienia, żeby jak najszybciej zapobiec niedoborowi wody w organizmie. Zaburzona równowaga wodno – elektrolitowa domaga się szybkiego reagowania, kiedy tylko pojawią się pierwsze objawy.
Jakie są przyczyny odwodnienia?
Woda stanowi aż około 60% składu ludzkiego ciała, co oznacza, że zależy od niej wiele funkcji organizmu. Płyny traci się każdego dnia, tak naprawdę z wielu powodów.
W związku z tym, tak duży nacisk kładziony jest na to, aby zachować zdrowy balans i wodę na optymalnym poziomie. Zwłaszcza jest to ważne w porze letniej. Do najczęstszych przyczyny utraty wody z organizmu zaliczają się:
- przemiana materii,
- intensywne treningi,
- wysoka temperatura,
- skutki różnych chorób i zatruć pokarmowych.
Warto mieć tego świadomość i być bardzo wyczulonym na pierwsze objawy,
ponieważ w najcięższych przypadkach odwodnienie może doprowadzić do utraty przytomności, zatrzymania najważniejszych funkcji organizmu, a nawet do śmierci.
Jakie są objawy odwodnienia?
Do głównych objawów odwodnienia zaliczają się:
- wzrastające pragnienie, wskazujące na to, że organizm bezzwłocznie potrzebuje wody. Zwłaszcza seniorzy powinni na to zwracać uwagę, ponieważ z wiekiem aż tak bardzo nie odczuwa się pragnienia. O tym, by uzupełniać płyny na bieżąco należy również pamiętać latem oraz po intensywnych treningach;
- silne zmęczenie wraz z sennością;
- zmiana w ilości oddawanego moczu, ponieważ podczas odwodnienia nerki zaczynają zatrzymywać wodę. Na odwodnienie może też wskazywać kolor moczu,
jaki jest ciemnożółty; - silny ból głowy i złe samopoczucie;
- napięta skóra, tracąca elastyczność;
- rozkojarzenie i rozdrażnienie, problemy z pamięcią i kojarzeniem.
Odwodnienie u dziecka – charakterystyka
Do grupy osób szczególnie narażonych na pojawienie się odwodnienia są dzieci.
Podczas codziennych aktywności oraz przy oddawaniu moczu dzieci tracą wodą.
Podczas gorączki dzieci tracą wodę pod wpływem nadmiernego pocenia się, wobec czego tak ważne jest to, aby zadbać o ich regularne nawodnienie. Najlepiej, żeby wtedy małymi łykami maluchy piły wodę regularnie. Najczęściej maluchy odwadniają się natomiast na skutek biegunki oraz wymiotów, czemu często towarzyszy zachorowanie na rotawirusy.
Kiedy u najmłodszych pojawia się odwodnienie, to tracą nie tylko wodę, ale też ważne dla organizmu elektrolity, wpływające na pracę wszystkich narządów. Dlatego należy je dziecku suplementować podczas choroby. Jeśli bowiem zabraknie w organizmie na odpowiednim poziomie sodu, potasu, magnezu, czy wapnia, to mogą pojawić się u dziecka:
- zaburzenia rytmu serca,
- omdlenia,
- wyższe ciśnienie,
- obrzęki.
Rodzice powinni być zaniepokojeni, kiedy u swoich dzieci zauważą takie objawy jak:
- suche wargi i język,
- „suchy” płacz,
- duże rozdrażnienie,
- brak moczu albo jego ciemnoczerwony kolor,
- zapadnięte ciemiączko (u niemowląt),
- wyraźne osłabienie.
W jaki sposób nawadniać organizm?
Żeby nie dopuścić do odwodnia, bardzo ważna jest profilaktyka. Warto zdawać sobie sprawę z tego, jak odpowiednie nawodnienie jest kluczowe dla organizmu. W związku z tym, płyny należy uzupełniać systematycznie, szczególnie wtedy, gdy pojawi się uczucie pragnienia. Zalecenia lekarzy dokładnie wskazują, ile należy spożywać wody, w zależności od wieku, pogody, aktualnej kondycji zdrowotnej oraz prowadzonego stylu życia. Warto mieć pojęcie, że nawadnia się organizm nie tylko pijąc wodę, ale też inne napoje,
a także poprzez jedzenie owoców i warzyw, a także zup. Szczególnie na dietę niedopuszczającą do pojawienia się odwodnienia należy zwracać w porze letniej.
Najlepiej pić wodę niegazowaną oraz soki naturalne, a powstrzymywać się od napojów moczopędnych.