Ogród wypoczynkowy – jak go zaprojektować? 

Aktualnie Polacy coraz bardziej koncentrują się na tym, żeby w ogrodach dobrze się czuć. Kiedyś wolna przestrzeń przy domu kojarzyła się wyłącznie z rolą użytkową. Hodowało się
w niej rośliny, uprawiało warzywa i owoce. W tej chwili zaś dodatkowo stawia się na relaks. W ogrodzie można odpoczywać po uciążliwym dniu albo urządzić party z przyjaciółmi.
Im większa jest przestrzeń do zagospodarowania, to na tym więcej można sobie pozwolić. Warto więc przemyśleć, jak chciałoby się, żeby ogród wyglądał, ponieważ dzięki temu naprawdę można będzie się tam maksymalnie zrelaksować.

Koncepcja ogrodu wypoczynkowego 

Nie da się ukryć, że ogród to nie tylko relaks. Żeby bowiem odpoczywać należy najpierw wykonać pewną pracę, by można było to uzyskać. Praca w ogrodzie, nawet jeśli on ma
w głównej mierze spełniać tylko rolę wypoczynkową, domaga się przygotowania oraz pewnych czynności pielęgnacyjnych i porządkowych. Jednak, kiedy już zadba się o wszystkie obowiązki i zobaczy się, jakie się uzyskało rezultaty, to będą powody wyłącznie do zadowolenia. Strefę ogrodową należy wobec tego rozsądnie zaplanować. 

Na początek dobrze będzie wyznaczyć pewien podział. Głównie chodzi o to,
żeby przeznaczyć miejsce na odpoczynek oraz właśnie na uprawę. Jeśli Twój ogród jest planowany głównie z uwagi na walory wypoczynkowe, to zadbaj o to, by mieć właśnie taką przestrzeń, dokładnie o takiej powierzchni, jakiej potrzebujesz. Wnętrze wypoczynkowe można na przykład wydzielić stosując pergolę, czy rabaty z wyższymi roślinami.
Sprawdzą się też wysokie donice albo ozdobne panele. W ten sposób stworzy się specjalną przestrzeń. Wypoczynek będzie możliwy, jeśli zadba się o zestaw: stół i krzesła.
Wtedy można będzie w ogrodzie czytać, pracować, a także jeść posiłki. Jeśli często spotykamy się z przyjaciółmi, to również okaże się to korzystne, ponieważ będzie można swobodnie przygotować przyjęcie. Dobrze też będzie w strefie wypoczynkowej ustawić leżaki, huśtawkę albo hamak. W pobliżu zaś można umieścić małą fontannę albo oczko wodne. Wiele zależy od tego, czy ma się czas na dbanie o oczko wodne, czy tylko chce się mieć ozdobę pod postacią małego źródełka. 

Ogród dostępny po zmroku

W ogrodzie wypoczywa się nie tylko w ciągu dnia. Nie ma nic przyjemniejszego jak ciepły, wiosenny lub letni wieczór na świeżym powietrzu. Dlatego należy ogród mający spełniać rolę głównie wypoczynkową przystosować do tego, by był w pełni dostępny po zmroku.
Dużą rolę odgrywa oświetlenie, jakie należy umiejętnie rozplanować. Można w tym celu wokół domu, na przykład na ścieżce prowadzącej do altany, czy na tarasie ułożyć lampiony lub zainstalować specjalne lampy ledowe. Efekty będą zachwycające, a na dodatek wszystko w całości będzie bardzo praktyczne. Szczególnie, że lampy ledowe są wydajne i umożliwiają sporą oszczędność. Wyglądają też ciekawiej niż lampy solarne. Jeśli ogród jest większy, można sobie analogicznie na więcej pozwolić i na przykład zadbać o to, żeby wydzielić kilka stref wypoczynkowych. Tak naprawdę, wszystko zależy od tego, jaką ma się koncepcję na przestrzeń przydomową. 

Jakie wybrać rośliny do ogrodu wypoczynkowego? 

Myśląc o tym, jakie wybrać rośliny do ogrodu wypoczynkowego należy oczywiście sugerować się własnymi preferencjami. Natomiast, nie mniej ważne będzie to, żeby były to rośliny samowystarczalne, niedomagające się zbyt wielu czynności pielęgnacyjnych.
Jeśli wiemy, że zbyt wiele czasu nie możemy poświęcić na pielęgnację, to takie rozwiązanie będzie jak najbardziej pożądane. Kiedy dobrze dopasuje się gatunki do ogrodu oraz do tego, pod kątem tego, jakie panują w nim warunki, nie trzeba się będzie przejmować, że będą one wymagały specjalnej uwagi. I nie pozostanie nic innego jak tylko swobodnie wypoczywać. Dobrze jest decydować się na tak zwane rośliny mało kłopotliwe, a więc niedomagające się okrywania na zimę, czy też podlewania w czasie upałów. Rozsądnie jest zdecydować się na gatunki znane z trwałości i odporności. W ogrodzie wypoczynkowym powinny się znaleźć takie rośliny, co do jakich jest pewność,
iż nie będą domagały się zbyt dużej pielęgnacji. Należy więc unikać roślin, które domagają się regularnego przycinania i formowania.