Rolety rzymskie: design i praktyczne zastosowanie 

Aktualnie Polacy bardziej patrzą na pewne elementy pod kątem aranżacji, a nie tylko użytkowo. Dotyczy to na przykład tego, jak prezentują się okna, a dokładniej, co w nich wisi. Panuje bowiem przekonanie, iż ma to wpływ na to, jaka atmosfera panuje w całym pomieszczeniu. Do niedawna większość osób miała przede wszystkim zasłony.
W  tej chwili patrzy się na to, co jest praktyczne i eleganckie jednocześnie.
Dlatego tak popularne są między innymi rolety rzymskie, jakie bez problemu da się dopasować zarówno do wnętrz wystylizowanych tradycyjnie, jak i nowoczesnych. 

Rolety rzymskie – główne cechy 

Rolety rzymskie to zasłony mające specjalną konstrukcję. Od zasłon klasycznych różni je natomiast to, że po zsunięciu utworzą równoległe fałdy, co jest bardzo efektowne i sprawia, że faktycznie ten typ rolet jest prawdziwą ozdobą. Rolety rzymskie najczęściej więc umieszcza się w salonie oraz w jadalni. Natomiast, nic nie stoi na przeszkodzie,
by można było je też umieszczać w innych pomieszczeniach domowych.
Sprawdzą się między innymi w kuchni, co pozwoli na uzyskanie odpowiedniego natężenia światła. Jako że w kuchni przygotowuje się standardowo posiłki, jest to niezwykle ważne. Eksperci od rolet rzymskich oraz aranżacji wnętrz podkreślają, że podczas doboru należy sugerować się takimi kwestiami jak: 

 • stopień zaciemnienia rolet,
 • rozmiar rolet,
 • sposób montażu, m
 • mechanizm rozkładania rolet, 
 • zakres funkcjonalności,
 • design dopasowany do konkretnego wnętrza

Sugerując się takimi czynnikami, nie będzie wątpliwości, że podejmuje się właściwą decyzję. Jeśli chodzi o wymiary, to ekspedienci ze sklepów z roletami podpowiadają, że rolety rzymskie powinny być około 3 centymetry większe z każdej strony od otworu okiennego. Wówczas będą ładnie się prezentowały jako ozdoba okna, a na dodatek będą stanowiły skuteczną ochronę przed wglądem do mieszkania przez osoby z zewnątrz.  Dobierając roletę rzymską należy też sprawdzić, z jakiej tkaniny jest ona zrobiona. Do najpopularniejszych zaliczają się: bawełna, len, poliester oraz poliamid. Z kolei, kolor rolety rzymskiej musi zostać indywidualnie dopasowany do wnętrza. 

Jakie są zalety rolet rzymskich?

Główne zalety rolet rzymskich to: 

 • praktyczność, 
 • różnorodność, 
 • dopasowanie do dowolnych pomieszczeń, 
 • skuteczna ochrona przed nadmiarem światła wpływającego do wnętrza,
 • łatwość w utrzymaniu czystości,
 •  atrakcyjna cena,
 • szybki i prosty montaż.


Rolety rzymskie można przymocować zarówno do ściany, jak i do sufitu.
Podczas  podnoszenia do góry ułożą się w równoległe fałdy, a po rozwinięciu tkanina będzie prosta i idealnie przystosowana do określonego wnętrza. Sprzedawane w sklepach rolety rzymskie mają dwa systemy podnoszenia: sznurkowy oraz koralikowy. Są to opcje wygodne, estetycznie prezentujące się oraz nieskomplikowane, gdy chodzi o codzienne wykorzystanie. 

Gdzie sprawdzą się rolety rzymskie? 

Rolety rzymskie idealnie nadają się do mniejszych okien oraz do niewielkich pomieszczeń. Jako że zajmują mało miejsca i mogą być zrobione na konkretny wymiar, każdy ma okazję znaleźć dokładnie ten model, jaki spełni jego oczekiwania.  Na przykład, rolety rzymskie nadają się do okien w dachu, ponieważ przylegają bezpośrednio do nich. Rolety te mogą być uszyte z dowolnych tkanin oraz w wielu odcieniach. Dlatego klienci mają do wyboru rolety rzymskie gładkie, wzorzyste bądź tez mogą nawet zdecydować się na to, aby zamówić dekoracje okienne ze spersonalizowanymi nadrukami. Rolety rzymskie można też kupować
w bardzo wielu kolorach: od bieli aż po brązy. Faktura materiału również jest dowolna.
Klienci mogą decydować się na lekkie i przezroczyste tkaniny albo na tkaniny trochę grubsze, jakie przypominają zasłony. To właśnie z uwagi na prostą formę można je dopasować bez trudu do każdego wnętrza pod względem jego wykończenia. Przede wszystkim zaś rolety z tej kategorii bardzo dobrze chronią przed nadmiarem światła, tworząc optymalne oświetlenie
w pomieszczeniu, w jakim będą się znajdowały. Wpływa na to między innymi kolor tkaniny. Rolety rzymskie są również łatwe w czyszczeniu. Zawsze cena zależy od rodzaju użytej do produkcji tkaniny i producenta. Natomiast nie jest to bardzo drogie rozwiązanie.