Techniki dzięki jakim stworzysz bezpieczne hasło w sieci 

Internauci każdego dnia korzystają z bardzo wielu rozwiązań, logując się w różnych serwisach, zarówno w celach zawodowych, jak i osobistych. Poza logowaniem się do wielu serwisów, często też zakładają nowe konta i robią to na różnych urządzeniach.
Dlatego tak ważne jest to, żeby chronić swoje dane, kiedy funkcjonuje się w sieci.
Hasło powinno być z jednej strony mocne, a z drugiej – łatwe do zapamiętania. Tylko wtedy nie trzeba się niczego obawiać.

Jakie hasło można zaliczyć do bezpiecznych? 

Eksperci wskazują, że stworzenie takiego hasła nie jest wcale takim trudnym zadaniem. Zapamiętywalne i bezpieczne hasło nie jest czymś trudnym do ustalenia.
Wystarczy, że będzie złożone z ciągu znaków i wyrazów mających dla danej osoby osobiste znaczenie. Może to być na przykład ulubiony zwrot, powiedzenie albo fragment piosenki. 

Wybrany zwrot dobrze będzie napisać bez polskich znaków. Jedną z polecanych technik jest łączenie kilku wyrazów, z pozbyciem się spacji. Żeby zwiększyć bezpieczeństwo konkretnego hasła można dodawać duże litery na początku każdego z wyrazów.
Bardziej złożone hasło można utworzyć łącząc trzy pierwsze słowa, a czwarte rozbijając na sylaby. Można też podczas tworzenia hasła zastosować kod. Chodzi w tym przypadku o to, żeby zamienić litery na wizualne odpowiedniki cyfr. Moc hasła będzie większa, gdy zamiast liter zostaną wstawione znaki z klawiatury, wizualnie je przypominające.
Na początku i na końcu hasła można jeszcze dodać podkreślniki. 

Inną z metod, równie bezpieczną i dającą moc hasłom przypisywanym w sieci jest technika podwajania zwrotów. Można ją zrealizować w trzech wariantach, poprzez: 

 • połączenie wyrazów i usunięcie spacji;
 • powielenie dwukrotne hasła;
 • zapisanie hasła z zamianą pierwszych małych liter każdego słowa na litery duże. 

Wymagania poszczególnych serwisów

Wymagania poszczególnych serwisów w ustawianiu haseł internetowych dokładnie wskazują internautom, co powinni zrobić, aby utworzyć na danym portalu dobre hasło.
Użytkownik widzi, jakie ma ograniczenia i na takiej podstawie wyznacza hasło.
Zawsze więc technikę doboru hasła dobrze jest dopasować do portalu, z jakiego następnie zamierza się korzystać. 

Do najczęściej pojawiających się ograniczeń można wliczyć: 

 • zastosowanie minimalnej liczby znaków;
 • informacje na temat maksymalnej liczby znaków;
 • możliwość wykorzystywania tylko znaków alfanumerycznych;
 • wymaganie zastosowania jednym haśle: małych i dużych liter, znaków, specjalnych, liczb albo spacji;
 • możliwość bądź zakaz zastosowania znaków podkreślenia;
 • możliwość wykorzystania dostępnych znaków specjalnych;
 • wymaganie rozpoczęcia hasła od cyfry;
 • rozróżnienie małych i dużych liter. 

Dotychczasowo przeprowadzone analizy wskazują, że dla jeszcze większego bezpieczeństwa hasło należy zmieniać co około trzy miesiące. Użytkownicy nadal jednak bagatelizują podstawowe zasady funkcjonowania w Internecie. Trzeba jednak przyznać, że równocześnie powoli rośnie świadomość internautów odnośnie cyberbezpieczeństwa. 

Jak sprawdzić siłę hasła w sieci? 

Siłę hasła w Internecie można sprawdzić samodzielnie, przy wykorzystaniu tak zwanych password checkerów. W sieci znajduje się ich wiele, wobec czego każdy internauta powinien znaleźć odpowiednie narzędzia, które pomogą mu zrealizować konkretne cele. Moc hasła jest też już jednak sprawdzana automatycznie i na bieżąco podczas rejestracji na danym portalu, co jest bardzo wygodne, praktyczne i cenione przez internautów. 

Czego nie robić podczas tworzenia hasła? 

Ustawiając hasła w Internecie przede wszystkim na uwadze należy mieć to, by były to silne zabezpieczenia. Tylko w ten sposób można będzie zabezpieczyć swoją tożsamość i wiele innych danych. Z pewnością, należy wystrzegać się ustawiania zbyt prostych haseł,
jakich odgadnięcie mogłoby dla kogoś nie stanowić żadnego problemu. Nie warto też stosować tego samego hasła dla kilku witryn. Jeśli bowiem hasło byłoby złamane przez hakera w jednym  miejscu, to bez trudu umiałby dotrzeć też do innych portali i kont na nich założonych.